Tokarka CNC

Tokarka to maszyna do obrabiania drewna, metalu lub innego materiału za pomocą obracającego się dysku i narzędzi skrawających. Tokarki CNC, to tokarki sterowane numerycznie komputerowo (są obsługiwane elektronicznie) – co  jest główną różnicą w porównaniu z ręcznie sterowanymi maszynami z dawnych czasów.

Jak wygląda elektroniczne sterowanie w porównaniu z ręczną obsługą tokarki? Po pierwsze, zmniejsza się błąd w ruchu przez urządzenie. Ponieważ wszystkie ruchy są sterowane elektronicznie, nie ma miejsca na błąd w obliczeniach. Do wyprodukowania określonej rzeczy, np. kijków bilardowych lub świeczników, komputer po prostu podąża krok po kroku za wprowadzonymi procedurami.

Gdy klient chce zmodyfikować specyfikację produktu, programista po prostu wprowadza nowy program w celu uzyskania pożądanego efektu. Wszystko jest o wiele łatwiejsze, w porównaniu do urządzeń, które były sterowane ręcznie. Najbardziej znanym przykładem tego rodzaju tokarki były koła garncarskie (każdy wytwór był inny). Teraz komputer dba o wszystko. Dodatkowo, istnieje kilka tokarek, które mają możliwość powrotu do ręcznego sterowania czasowego.

Tokarka może produkować wiele różnych elementów i mieć dużo zastosowań np.  produkcja nóg stołowych, wazony, Huta, miski, zegarki, kije bilardowe, szachy i instrumenty muzyczne, takie jak flety itd. Kupując tokarkę dla własnego biznesu, korzystne byłoby znalezienie dostawcy, który ma dobre opinie od swoich klientów.