Frezarka

Frezarka działa na zasadzie ruchu obrotowego. Frez obraca się wokół osi podczas gdy przedmiot obrabiany jest przesuwany przez nią w sposób zapewniający zebranie materiału z każdego przejścia.

Najczęściej stosowanymi frezarkami są:

– frezarki pionowe
– frezarki poziome
– frezarki uniwersalne
– frezarki do drewna
– frezarki do kół zębatych
– frezarki do gwintów

Proces frezowania jest zaprojektowany tak, że pozwala on na frezowanie wielu pojedynczych kawałków materiału w jednym przebiegu, co może być wykonane za pomocą noża o wielu zębach.   Prędkość, z jaką przesuwa się materiał poprzez frez nazywa się posuwem i jest najczęściej mierzona w długości materiału na pełnym obrocie noża.

Gdy materiał przechodzi przez obszar cięcia we frezarce, łopatki noża nie zbierają opiłków materiału w regularnych odstępach czasu. Dlatego powierzchnia cięta we frezarce nigdy nie będzie całkowicie gładka; na najmniejszym poziomie (mikroskopijnym dla bardzo drobnych posuwów), będzie zawsze zawierać regularne grzbiety. Grzbiety te są znane jako znaki obrotów, ponieważ są one wywołane przez poszczególne zęby noża. Spowodowane jest to nieprawidłowościami w obecnych urządzeniach tnących i frezowaniem. Wzrost i występowanie tych wypukłości może być obliczona na podstawie średnicy freza i posuwu. Tworzenie się grzbietów związane jest również z obrabianą powłoką materiału.